Erb Kuby. Opis a charakteristiky

Anonim

Kuba je ostrovný štát v Karibiku. Znak Kuby bol prijatý v roku 1906 a vlajka v roku 1902. Sú to hlavné štátne symboly, ktoré reprezentujú republiku na svete. Každý z ich detailov rozpráva o ťažkej histórii krajiny a jej geografických vlastnostiach. Čo predstavuje vlajka a erb Kuby? Charakteristika a popis týchto symbolov nájdete nižšie.

Kuba: historický a geografický odkaz

Kubánska republika sa nachádza na ostrovoch. Umyje sa Atlantickým oceánom, Karibským morom a Mexickým zálivom. Od severnej Ameriky je oddelený úžinami Floridy a Yucatanom. Rozloha je 110 860 km2 a počet obyvateľov je 11, 1 milióna.

Pred príchodom na ostrovy Columbus v roku 1492 tu žili miestne indiánske kmene. Po objavení územia Európanmi začali Indiáni ničiť a Španieli a otroci z Afriky začali obývať ostrovy.

Na začiatku XIX storočia na Kube bojoval proti moci kolonistov. V skutočnosti to ovplyvnilo pôvod štátnej vlajky a erbu. Narodil sa v roku 1848 a je plný symbolov slobody, dôstojnosti a nezávislosti. Vlajka sa zase podobá vlajke Spojených štátov, pretože Spojené štáty podporovali povstanie proti Španielsku.

Po zvrhnutí Španielov sa boj o moc nad Kubou neskončil. Nasledoval posun niekoľkých diktatúr. Posledný bol socialistický režim Castra, ktorý je stále v platnosti.

Image

Znak Kuba a jej opis

Autori erbu boli miestni bojovníci za nezávislosť, z ktorých mnohí boli kvôli tomu nútení odísť do Spojených štátov. Ich myšlienky a presvedčenie boli neskôr zakotvené v národných symboloch štátu. Miguel Tolon, Narciso Lopez, José Sánchez-Isnaga, Cyril Vilverde, Juan Macías a José Anicetoto sa podieľali na tvorbe vlajky a znaku Kuby.

Štít znaku má trojuholníkový tvar. Jeho skladba je rozdelená do troch častí. Horná časť je orientovaná vodorovne. Zobrazuje vychádzajúce slnko nad morom, ktorého lúče sú žlté a modré. Pod ním je zlatý kľúč spájajúci dve banky.

Image

Dve tretiny erbu Kuby sú rozdelené vertikálne. Ľavá strana je vyplnená šikmými pruhmi modrej a bielej. Na pravej strane je palma, ktorá rastie na svahoch hôr. Nad štítom je červená Phrygian čiapka. Ramená Kuba sú zo strán orámované zelenými vetvami s červeným ovocím: vľavo - vetva duba, vpravo - vavrín.

Význam znakov

Znak Kuby je plný početných detailov, z ktorých každý má svoj vlastný význam. Phrygian čiapka pochádza z európskych tradícií. Je symbolom slobody a stal sa populárnym počas francúzskej revolúcie. V staroveku mohli oslobodení otroci nosiť túto pokrývku hlavy. Hviezda na ňom symbolizuje nezávislosť.

Image

Vychádzajúce slnko na štítu erbu tiež symbolizuje slobodu. Zlatý kľúč pod ním je Kuba a brehy okolo neho sú polostrovom Floridy a Yucatanom. Tak zdôraznil kľúčový geografický a politický význam republiky, ktorá sa nachádza priamo pri vstupe do Mexického zálivu.

Striedanie modrých a bielych pruhov na ľavej strane znaku sa posiela na Kubu a má rovnaký význam. Na pravej strane palmy a hôr uveďte miestnu prírodu a krajinu. Palm tiež symbolizuje odolnosť a nepružnosť obyvateľov krajiny.

Z nejakého dôvodu sú znázornené aj vetvy rámujúce erb. Dubová vetva znamená silu kubánskeho ľudu a vavrín hovorí o svojej cti.

Vlajka republiky

Kubánska vlajka bola prijatá v roku 1902 a je výrazne odlišná od erbu. Má obdĺžnikový tvar s pomerom šírky k dĺžke 1: 2. Vlajka je rozdelená do piatich rovnakých horizontálnych pruhov. Existujú tri modré pruhy, dva biele pruhy. Zo strany šachty je červený trojuholník s bielou päťcípou hviezdou v strede.

Image

Hlavnými kompilátormi vlajky sú Miguel Tolon a Narciso Lopez. Nazývali jeho farby „farbami slobody“ a nazývali trojuholník „symbolom sily a poriadku“. Dali vlajku poetický názov "osamelej hviezdy" a prvýkrát ho použil v roku 1850, keď neúspešný pokus zvrhnúť moc kolonialistov.

Podľa oficiálneho dekódovania významu vlajky, tri modré stĺpce znamenajú regióny, do ktorých bola Kuba rozdelená Španielmi. Biele pruhy hovoria o ceste k nezávislosti a o bielej hviezde - o túžbe po slobode. Červený trojuholník je symbolom revolúcie a krvi, aby sa dosiahla sloboda a nezávislosť.

Zaujímavé články

Slavná věznice pevnosti Petra a Pavla

Přírodní rezervace Krymská: hranice, recenze výletů

Mongolské šachy: jméno postav a fotografií

Rybí okoun (capelin): popis, lokalita, ekonomická hodnota