Philip, Edinburgh Dükü: biyografi, fotoğraflar ve kişisel yaşam

Anonim

Tüm dünya, İngiltere Kraliçesi Elizabeth II'nin hayatını yakından izliyor. Gerçek ilgiyi uyandırır ve kocası, Prens Philip, Edinburgh Dükü. Birleşik Krallık'ta çok saygı duyulur. Bir biyografi yazarı olan Ashley Walton, Philip'i İngiltere'nin "ulusal hazinesi" olarak nitelendirdi. Bu ilginç kişinin kaderi makalemizde tartışılacak.

Image

köken

Gelecekte Edinburgh Dükü olan Philip Battenberg, 10 Haziran 1921'de doğdu. Prens Andrew ve Prenses Alice Battenberg ailesindeki beşinci çocuk oldu. Oğlan, Villa Mon Repos'ta, Korfu adasında (Yunanistan) doğdu. 1922'de, 22 Eylül'de, Birinci Kral Konstantin, Philip Amca, tahttan vazgeçti. Sonuç olarak, Prens Andrew, taçlandırılmış ailenin geri kalanıyla birlikte, ülkenin geçici hükümeti tarafından tutuklandı. Yunanistan'dan ömür boyu kovulmasına mahkum edildi. İngiltere Kraliyet BMC "Calypso" gemisinde, Prens Andrew'un ailesi ve küçük Philip ile birlikte Fransa'ya getirildi. Oğlan meyve sepetinden yapılmış bir karyolada yattı. Sürgünler, Paris'in banliyösünde, Saint-Cloud arazisine yerleşti.

Çocukluk ve gençlik

Çocukluk ve gençlik çok hızlı bir şekilde Edinburgh Dükü Philip'i geçirdi. Genç adam çok mutlu değildi. Yunan kraliyet ailesinin tutkusu ilk başta Britanya’da yalnızdı. Ebeveynlerinin evliliği kısa sürede parçalandı ve bütün aile savaşa bölünerek tüm Avrupa'ya dağıldı. Prens Andrew Fransız Rivierası'na yerleşti, Philip'in annesi ciddi bir akıl hastalığından kurtulduktan sonra Yunanistan'a döndü. Rahibe Philip, Almanya'dan bir aristokrasi ile evlendi, bu yüzden savaşın başlangıcında prens tüm akrabalarından uzaktı. Ayrıca, yerli prenslerin bir kısmı ergenlikte kaybetti. Philip on altı yaşındayken, 1937'de kız kardeşi Cecelia, kocası, iki küçük çocuğu ve kayınvalidesi ile birlikte Oostende'de bir uçak kazasına uğradı. Bütün aile öldü. Genç prens, cenazelerine Darmstadt'ta katıldı. Bir yıl sonra, amcası ve koruyucusu Lord Haven Milford kanserden öldü.

Image

eğitim

1928'de Philip İngiltere'de çalışmaya başladı. Daha sonra 1933'te özel bir okulda çalıştığı Almanya'ya taşındı. Bu sırada, annesi "şizofreni" tanısı ile psikiyatri hastanesine geldi. Sonra genç adam İskoçya'daki okullardan birine girdi. 1939'da Dartmouth'daki Kraliyet Deniz Koleji'ne girdi. Prens 1940'ta mezun oldu ve burs görevlisinin rütbesine verildi. Dört ay boyunca Ramillies savaş gemisinde görev yaptı ve daha sonra Shropshire ve Kent gemilerine gitti.

Askerlik hizmeti

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Prens Philip Donanma'da görev yaptı. 1940'ta Ekim ayında İtalyan birlikleri Yunanistan topraklarını istila ettiğinde, genç adam Akdeniz filosunun bir parçası olan "Valiant" savaş gemisine nakledildi. Genç adam, 1943’te Sicilya’ya iniş yapan İngiliz-Amerikan saldırı kuvvetine kapak sağlamak da dahil olmak üzere birçok savaş operasyonuna katıldı. Ocak 1946'da savaş sona erdiğinde, Philip İngiltere'ye geri döndü ve Wiltshire'daki kruvazör Royal Arthur'da eğitmen olarak çalışmaya başladı.

Image

Gelecekteki eşiyle tanış

1939'da Büyük Kral George, Dartmouth'da bulunan Kraliyet Deniz Koleji'ni ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında Philip dört kuzeniyle tanıştı. Genç adam derhal İngiltere'nin gelecekteki Kraliçesi Elizabeth'i sevdi. Onunla prens arasında canlı bir yazışma başladı. Şu anda, kız sadece on üç yaşındaydı. Daha sonra, 1946 yazında Philip, altıncı George'dan kızının elini istedi.

Aile hayatı

Evlenmeden önce Philip'e Edinburgh Dükü ünvanı verildi. Düğün 1947'de, 20 Kasım'da Westminster Abbey'de gerçekleşti. Yeni evliler Clarence House'da yaşamaya başladı. İlk çocukları Charles, 1948'de doğdu. Sonra, 1950'de, Prenses Anne doğdu ve sonra Prens Andrew (1960) ve Prens Edward (1964).

Image

Kraliçe'nin eşi

1952'de Altıncı Kral George'un ölümünden sonra, Philip'in karısı Elizabeth II, İngiliz tahtına yükseldi. Edinburg Dükü, ülkenin mevcut hükümdarının kocası oldu, ancak Prens Konsey unvanını reddetti. Eşine yeni görevlerinde destek verdi, çeşitli törenlerde eşlik etti: yurtdışında geziler, akşam yemeği partileri, çeşitli ülkelerdeki meclis oturumlarının açılışında. Prens, yakın zamana kadar yılda yaklaşık 350 farklı törene ve etkinliğe katıldı ve 2011'deki 90. yıldönümünü kutlarken, “hızını azaltacağını” açıkladı.

Politik görüşler

1957’de, 14 Ekim’de, Edinburgh’lu Dük Prensi, Kraliçe’nin Kanada Özel Konseyi’ne üye oldu. Monarşinin ortak insanların çıkarları için var olması gerektiğini belirterek, 1969'da bu ülkede cumhuriyetçilikle ilgili kendi tutumunu açıkça belirtti. Herhangi bir nedenden ötürü, bu sistem öznelere uygun değilse, o zaman onu değiştirme hakkına sahiptir. Doğru, bu ifade diğer, raslantı terkedilmiş ifadeye uymuyor. 1971'de Paraguay'ı ziyaret eden Edinburgh Dükü Philip, diktatör olan Alfredo Stressner'e şunları söyledi: "Halkı tarafından yönetilmeyen bir ülkede olmak güzel." Daha sonra, prens sözlerinde çıplak ironi olduğunu söyledi. Ancak, herkes bu sürüme inanmadı.

Image

hobiler

Edinburgh Dükü Philip, gençliğinde poloyu iyi oynadı. Ayrıca başarıyla yelken eğitimi aldı. 1952 yılında, prens uçak kontrolünde ilk dersini aldı. Yedinci yaş gününde 5.150 saat uçtu. Dük ayrıca at yarışlarına düşkündü. Bu yarışmalara yalnızca seksen yaşında şahsen katılmayı bıraktı. Ek olarak, Edinburgh Dükü Philip, resimle ciddi bir şekilde uğraştı: yağlı boya tablolar çizdi, modern karikatüristler de dahil olmak üzere diğer sanatçıların eserlerini topladı. İngiliz sanat tarihçisi Hugh Casson, Philip'in çalışmasını “beklediğiniz şeyi … doğrudan bir mesajla, çalılıkların etrafında dolaşmadan” olarak nitelendirdi. Ayrıca Prens tekniğinde enerjik fırça darbeleri ve güçlü renkler olduğunu belirtti.

Sosyal aktiviteler

Fotoğrafları bu makalede sunulan Edinburgh Dükü Philip, yakın zamana kadar yaklaşık sekiz bin farklı derneğin koruyucu azizi idi. On dört ila yirmi dört yaş arası vatandaşlar için özel Edinburgh Dükü Ödülünü vermekten sorumlu organizasyonun başkanıdır. Prens uzun süredir Yaban Hayatı Fonu'nun liderlerinden biriydi. Bu tür aktiviteler onu uzun süredir işgal etti, ancak Philip kendisini modern çevre aktivistlerinden ayırmaya çalışıyor. Muhafazakar görüşlerden biri olan “tavşanlarla kucaklaşmayacağını” söyledi.

Image

itibar

Edinburgh Yüksekliği 1, 83 santimetre olan Prens Philip ülkesinde alışılmadık bir üne sahiptir. Hiç kuşkusuz onur duyulur ve saygı duyulur, ancak cebine asla bir kelime bile tırmanmadığı bilinir. Dahası, her zaman taç giymiş ailenin bir üyesi için olağandışı bir doğrudanlık ile ifade edilir. Phillip'in temel ifadeleri bazıları tarafından toplanmaktadır. Birkaç yıl önce, prens'in en ünlü ifadelerini içeren bir kitap bile yayınlandı. Birçok yönden, Edinburgh Dükünün mizahı dokunaksız görünüyor çünkü eski okulun adamı. Bazen ya kasıtlı olarak ya da alışkanlıktan uzak, modern çağın geleneklerini görmezden geliyor, her şeye toleransı var: ırksal özellikler, sıradışı kostümler ya da bir çift fazla kilo. Edinburgh Dükü Philip, kendisini ancak itibarına zarar vermeyen komik durumlarda bulur.

10 Haziran 2014'te, prens 93 yaşına girdi. Altmış iki yıl boyunca Philip, taçlandırılmış eş-kraliçenin desteğinin mütevazı ve önemli rolünü yeterince oynuyor. Bu nedenle, Büyük Britanya'nın “ulusal hazinesi” olarak adlandırılmaktadır.

Ilginç makaleler

Actress Yevgenia Serebrennikova: biography, filmography and personal life

What is the average life expectancy in the world

How to be kinder? We all need love

Nikitinsky Library of Voronezh: the history of creation and the life of the institution today