Kurās valstīs ebreji dzīvo: visdažādākās ebreju diasporas

Anonim

Sakarā ar daudzajiem iekarojumiem, kas sākās 7. gadsimtā pirms mūsu ēras, ebreji, kas zaudēja savu dzimteni, izkaisījās visā pasaulē. Daudzi ir ieinteresēti jautājumā: kur jūdi dzīvo, kādā valstī? Pašlaik ebreji dzīvo gandrīz katrā valstī. Viņi veido diasporas, aktīvi piedalās sabiedriskajā un politiskajā dzīvē. Kurās valstīs ebreji dzīvo? Kurā ir laba izglītība, stabila politiskā un ekonomiskā situācija, labvēlīgi apstākļi uzņēmējdarbībai.

Image

Ebreju diasporu veidi

Ebreju diasporas iedala 2 grupās:

  • Sefards;
  • Ashkenazic

Sefarda cilvēki atšķiras no Ashkenazes ar nopietnu attieksmi pret ebreju tradīcijām un nelielu skaitu jaukto laulību. Ashkenazis ir sadalīts vairākās apakšgrupās:

  • Pareizticīgie (spēcīgas, lielas ebreju ģimenes, tradīciju ievērošana);
  • konservatīvs (stingri ievērojot to skaitu un asins tīrību);
  • laicīga (jauktas ģimenes ar nelielu bērnu skaitu).

Kurās valstīs ebreji dzīvo? Lielākā daļa ebreju dzīvo Izraēlā, un lielākie ebreju diasporas atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs un Francijā. Mazāk funkcijas Vācijā, Krievijā, Polijā.

Kāds ir tās valsts nosaukums, kurā ebreji dzīvo?

Izraēla ir ebreju valsts, kas dibināta 1948. gadā. Tagad tai ir 7 miljoni iedzīvotāju, no tiem 5, 6 miljoni ir ebreji. Viņi runā ebreju valodā un zina jūdaismu. Nesen ievērojams skaits ebreju atstāja Izraēlu valsts politisko un ekonomisko problēmu dēļ.

Image

Amerikas Savienotās Valstis

Amerikas Savienotās Valstis ir valsts, kurā dzīvo ebreji. Tie ir viens no bagātākajiem iedzīvotājiem.

Pat Amerikas Savienoto Valstu neatkarības laikā 1776. gadā valstī dzīvoja tikai daži tūkstoši ebreju. Tie bija Sefardi, kas tika izraidīti no Spānijas kolonijām Dienvidamerikā.

Kad 1848. gada revolūcija Vācijā un Austrijā neizdevās, nedaudz mazāk nekā 200 tūkstoši ebreju pārcēlās uz ASV no Centrāleiropas.

1870. gadā ebreji - Elzasas iedzīvotāji nevēlējās paklausīt Kaiseram, kad pēc Francijas un Prūsijas kara rezultātiem Vācija pievienoja šo teritoriju. Ebreji apmetās visā kontinentā, galvenokārt veicot uzņēmējdarbību, kurā viņi bija diezgan veiksmīgi.

Bet lielākā daļa ebreju pārcēlās uz ASV no 1882. līdz 1942. gadam no Krievijas. Iemesls bija asiņainajiem pogromiem, kurus ebreji organizēja Aleksandra III valdīšanas laikā. Arī ceturtā daļa ebreju iedzīvotāju, kas dzīvo Austrijā-Ungārijā un Rumānijā, atstāja Ameriku. Piemēram, ebreju diaspora ASV tika papildināta ar diviem miljoniem cilvēku. Kurās valstīs ebreji dzīvo? Kurā viņi jūtas droši.

Pēc Pirmā pasaules kara beigām ASV bija valsts ar lielāko ebreju iedzīvotāju skaitu. 1924. gadā varas iestādes pieņēma likumus, kas ierobežoja ebreju imigrāciju. Tāpēc viņiem bija jādodas uz Kanādu, Latīņamerikas un Palestīnas valstīm.

Image

Šodien Amerikas Savienotajās Valstīs dzīvo vairāk nekā pieci miljoni ebreju, kas ir aptuveni 2% no Amerikas iedzīvotājiem. Lielākā daļa no viņiem apmetās lielās pilsētās, piemēram, Čikāgā, Ņujorkā, Losandželosā un tamlīdzīgi. Jāatzīmē, ka ebreji ir bagātākie diasporas Amerikas Savienotajās Valstīs. To apstiprina žurnāls Forbes, kas ir viens no bagātākajiem cilvēkiem ASV: 100 no 400 bagātajiem ir ebreji. Baltajā namā, Kongresā un Holivudā ir ebreju diasporas pārstāvji.

Slavenākie amerikāņu ebreji:

  • Marks Zuckerbergs - mīļotā Facebook radītājs
  • Sergejs Brins - Google dibinātājs,
  • Ben Shalom Bernanke - ASV Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētājs (starp citu, viņa priekšgājēji šajā amatā bija arī ebreji).

Ebreji Holivudā

Liels skaits slaveno Holivudas zvaigžņu piedzima ebreju ģimenēs. Tas ir Natalie Portman, Scarlett Johanson, Daniel Radcliffe, Joseph Gordon-Levitt, Mila Kunis, Harrison Ford, Adam Sandler. Turklāt arī ebreju saknes ir arī Ben Stiller, John Hill, Jennifer Connelly, Elizabeth Banks, Dustin Lee Hoffman, Adrien Brody, Kate Hudson, Jack Black, Logan Lerman, Dianna Agron un daudzi citi.

Amerikas ebreju panākumu cēlonis

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc jūdi ir guvuši panākumus Amerikā, ir izglītība, kuru ebreji pēc ierašanās nebija lēni. Izglītoti, kam ir uzņēmējdarbības pieredze, viņi turpināja nodarboties ar lietām un Amerikas zemes atklātajās telpās. Ebreji ar retiem izņēmumiem nebija iecelti amatā valsts iestādēs. Tāpēc viņi izveidoja savus uzņēmumus un investīciju bankas, kas aktīvi iesaistījās kino darbībā (ne tikai aktieri, bet lielākā daļa pirmo Holivudas ražotāju bija ebreji).

Image

Francija

Kurā valstī dzīvoja ebreji un viņiem ir iespēja iegūt izglītību? Ebreji sākās Francijā agrīnā viduslaikos. Šī valsts bija ebreju izglītības centrs. Ebreji Francijā piedzīvoja daudzas izraidīšanas un vajāšanas līdz brīdim, kad tie tika atbrīvoti Francijas revolūcijas laikā, lai gan antisemītisms ilgstoši saglabājās.

Image

Otrā pasaules kara laikā lielākā daļa franču ebreju spēja izvairīties no holokausta.

Šobrīd Francijā ir lielākā ebreju diaspora Eiropā, kurā ir 600 tūkstoši cilvēku. Daudzi ebreji šajā valstī ir sefardi, bet ir Ashkenazes (laicīgie). Kurās valstīs ebreji dzīvo? Kurās ir lielas, komfortablas pilsētas dzīvošanai un biznesam. Vairāk nekā puse ebreju dzīvo Parīzē, pārējās apmetās Marseļā, Nicā, Lionā un citās Francijas pilsētās.

Kopš 2010. gada antisemītiskie noskaņojumi Francijā ir pastiprinājušies, uzbrukumi ebrejiem ir kļuvuši biežāki, tāpēc viņi sāka atstāt šo valsti.

Interesanti raksti

Topul celor mai interesante fotografii luate de jurnaliști săptămâna trecută

Lacul de Argint (Gatchina). Emerald mirare

Gotic ornament în arhitectură și interior

Ekaterina Safronova - soția lui Kerzhakov