Krčmy v Rusku

Anonim

Rusko je dnes považované za jednu z najviac pitných krajín na svete. Niektorí ľudia s týmto tvrdením nesúhlasia, iní sú na to naopak hrdí, iní sú neutrálni. Ale kedy sa v Rusku prvýkrát objavili pitné zariadenia? Kto sa stal reformátorom? Pokúsime sa tento problém ďalej pochopiť.

Image

Je opilstvo neustálym zlozvykom Ruska?

Mnohí ľudia si myslia, že pitie v dávnych dobách už existovalo, čo sa tak povedalo, od samého začiatku vzniku štátu a ruský roľník už trpel alkoholizmom. Ale nie je. Rusi používali len nealkoholické nápoje s pevnosťou nie viac ako 1-6%: Bragu, med, pivo, kvas. Ich akcie rýchlo zmizli. Počas obdobia kultúrnych väzieb s Byzanciou bolo červené grécke víno dovezené do Ruska, ktoré bolo využívané len na sviatky medzi „najlepšími“ ľuďmi kniežatstva. Ale tieto nápoje tiež neboli príliš silné - nie viac ako 12% a konzumovali sa iba vodou zriedenou, rovnako ako v Grécku a Byzancii. Kedy sa objavili prvé krčmy v Rusku? Ako to všetko začalo?

Image

Sviatok - kniežacia tradícia

Staré ruské eposy, rozprávky a rozprávky hovoria o kniežacích sviatkoch, na ktorých „boli nahromadení“. Boli to súkromné ​​hody, ktoré organizovali kniežatá pre svojich bojárov. Takéto zhromaždenia sa nazývali „spratci“ a ženám im to nebolo dovolené.

Image

Boli však udalosti, pri ktorých bol slabší sex prítomný a takéto hody sa v tomto prípade nazývali „zásoby“. Doteraz sa takéto slovo vyskytuje v ústnej reči: napríklad „hrací klub“, čo znamená rovnomerné rozdelenie nákladov, nákup niečoho spolu, hoci čoraz viac takýchto výrazov sa stáva minulosťou. A vrátime sa k našej téme.

Najobľúbenejšie nápoje na takýchto podujatiach v starovekom Rusku boli:

  • Červené víno z Byzancie (pred mongolsko-tatárskou inváziou).
  • Beer.
  • Kvas, ktorý bol v skutočnosti podobný ako chuť piva.
  • Med. Význam tohto slova preloženého do moderného jazyka znamená „medovina“. Niekedy urobili objasnenie - „opojný med“, ale nie vždy.
  • Braga. V skutočnosti to bolo vyrobené z medu, pridalo sa len v menšom množstve, pretože vtedy nebol cukor.

Nápoje sa vyrábali nezávisle na každom kráľovskom alebo chlapcovskom dvore.

Image

"Pitukhov nie je preč!", Alebo prvé pitné zariadenia v Rusku

Prvé oficiálne otvorenie "barov" nie je spojené s menom Petra Veľkého, ako si mnohí môžu myslieť naraz, ale s inou kontroverznou povahou v našej histórii - Ivanom hrozným.

Po zajatí Kazanu sa krčmy začali objavovať v Moskve a nazývali sa kabakmi. Po nejakom čase sa začali nazývať "kráľovské krčmy", "krajkové domy". A až v polovici 18. storočia dostali definíciu "krčiem".

Image

S otvorením takýchto prevádzok prestali nápoje doma. Každý chcel stráviť čas na preplnenom mieste.

Veľmi zaujímavá je skutočnosť, že prvé oficiálne jednotky merania kvapaliny boli pomenované podľa opatrení z prvých „tyčí“: vedro, zastávka, hrnček atď.

Slovo "krčma" tatárskeho pôvodu znamenalo "hostinec". To znamená, že pôvodne to boli prvé hotely pre oprichniki a bojovníkov, v ktorých sa podávali rôzne alkoholické nápoje.

Ale krčmy začali priťahovať širokú časť obyvateľstva a poplatky z predaja alkoholických nápojov do štátnej pokladnice prekročili všetky očakávania.

"Pitukhov (od slova" piť ") z cárskych taverien, aby neodchádzali, čipky kolekcia prejsť proti minulosti so ziskom, " - povedal štátny dekrét. To znamená, že orgány Moskovského štátu nielenže neboli v boji proti opilosti v krajine, ale práve naopak, vyvinuli takéto zariadenia a podporovali používanie alkoholu medzi širokými skupinami obyvateľstva. Názvy zariadení na pitie boli rôzne: „Veľká krčmička“, „Večná sviečka“. Ale všetky boli oficiálne nazvané „cárske krčmy“ a od roku 1651 „krajkové nádvoria“. A až v roku 1765 dostali názov "pitné domy".

Image

Prvé "suché zákony" v Rusku

Situácia s opilstvom bola taká vážna, že cár Alexej Michajlovič bol nútený zvolať Žemského Sobora, na ktorom sa rozhodlo o osude takýchto „barov“. Potom úrady múdro obmedzili počet takýchto zariadení a dovolili, aby ich viac ako jeden pohár predal na odber. Ale prekonať zvyk ľudí nie je tak jednoduché. Vodka bola kúpená v vedrách, pretože tam boli jednoducho žiadne fľaše, ktoré boli dnes známe. Jedna taká kapacita "životodarnej vody" alebo "horúceho vína" obsahovala asi 14 litrov nápoja.

Zaujímavý fakt: kvalita vodky bola určená hmotnosťou. Ak vedro váži 30 libier (asi 13, 6 kg), potom alkohol bol považovaný za dobrú kvalitu, nie riediť. Ak viac - majiteľ čakal na tvrdú demontáž. Mimochodom, aj dnes sa môžete uchyľovať k podobným metódam overovania. Jeden liter čistej 40% vodky by mal vážiť presne 953 gramov.

Kabaks close - vinárne otvorené

Od roku 1881 nastala kvalitatívna zmena v protialkoholovej politike štátu.

Image

Kabaks je odteraz uzavretý. Ale namiesto nich sa objaví malá krčma - krčma alebo krčma (pôvodne sa tento termín vzťahoval na mesačný svit). Bolo niekoľko rozdielov:

  1. Okrem alkoholu začali predávať občerstvenie, ktoré sa predtým nevykonávalo.
  2. V krajine bol zavedený štátny monopol, čo znamená, že takáto inštitúcia bola povinná prijať osobitné povolenie na predaj a nákup alkoholu len zo štátnych liehovarov.

Mendeleev "vynašiel" vodku?

V tejto dobe je zvolaná špeciálna komisia, ktorej predsedá slávny chemik D. Mendeleev. Rozhoduje sa, ako vštepiť kultúru pitia v populácii, aby sa „naučila pozerať sa na vodku ako na prvok sviatku, a nie ako na spôsobenie vážnej intoxikácie a zabudnutia“.

Zdá sa teda, že v našej krajine je mýtus rozšírený, že to bola Mendeleev, ktorý „vymyslel“ vodku. V skutočnosti to tak nie je. Prvýkrát týmto termínom, na oficiálnej úrovni, začal volať silný alkoholický nápoj. Predtým sa to nazývalo inak: „varené víno“, „chlieb vína“, „kormcha“, „požiarna voda“. Termín "vodka" bol predtým považovaný za žargón, pochádzal z diminutívnej "vody", "vody" a bol používaný len vo vzťahu k liekovým tinktúram na báze alkoholu. Preto sa verí, že vodka bola „vynájdená“ našim slávnym chemikom. Ale stojí za zmienku, že Mendeleev priniesol moderné optimálne proporcie nápoja: 40-45% alkoholu, zvyšok je voda.

Problémy sa nevyriešili

Reforma spotrebných daní viedla k opačnému efektu: nízka kvalita, nízka kvalita zemiakovej vodky nahradila vysokokvalitný výrobok, pretože niekoľko autorizovaných tovární pracovalo buď na export, alebo na vojenskú medicínu.

Po revolúcii bolo úplne zakázané obchodovať s alkoholom, ale od roku 1924 sa obnovil jeho predaj. Po tomto období sa v období perestrojky stále pokúšali zaviesť „suchý zákon“, ale táto politika zničila v krajine iba vysokokvalitný alkohol a takéto republiky ako Gruzínsko a Moldavsko boli na pokraji bankrotu, pretože hlavným percentom ich vývozu boli vinárske materiály a víno.

Zaujímavé články

Governatore della regione di Pskov 2009-2017: successi, scandali, biografia

Costume nazionale dell'Azerbaijan: descrizione

Qual è la principale moschea di Mosca? Posizione di altre organizzazioni musulmane

Da cosa muoiono i picchi e cosa no