Ako skontrolovať kapacitu batérie multimetrom? Spôsoby kontroly

Anonim

V modernom svete existujú rôzne typy batérií. Takéto zariadenia umožňujú, aby zariadenie fungovalo autonómne, poskytovalo užívateľský komfort. Informácie o tom, ako plne funguje batéria, závisia od funkčných vlastností zariadenia. Preto je kontrola batérie dôležitou podmienkou pre správne fungovanie zariadenia.

Používatelia elektronických zariadení, mechanizmov, vozidiel a iných jednotiek sa musia pravidelne uchyľovať k používaniu špeciálnych zariadení na meranie Ako sa dá zistiť kapacita batérie multimetrom, musíte sa dozvedieť viac. Na to existuje špecifická inštrukcia.

Vlastnosti meracieho zariadenia

Štúdium, ako kontrolovať kapacitu batérie telefónu pomocou multimetra (externé, automobilové alebo iné typy batérií), musíte začať so základnými charakteristikami meracieho zariadenia. Obsahuje funkcie ohmmetra, ampérmetra a voltmetra. Multimeter sa nazýva univerzálny merač.

Image

Pomocou prezentovaného zariadenia je možné posúdiť integritu elektroinštalácie, napätie v sieti, skontrolovať fungovanie domácich spotrebičov. Multimeter vám tiež umožňuje kontrolovať úroveň batérie akéhokoľvek typu. To zahŕňa batérie pre mobilné zariadenia, notebooky, elektrické náradie, auto a ďalšie typy.

Zariadenie na testovanie kapacity batérie sa používa na meranie priameho striedavého prúdu, ako aj na jeho kontinuitu napájania cez sieť. Multimeter odráža informácie o odolnosti elektrických komponentov. Vďaka tejto všestrannosti a širokému spektru aplikácií sa meradlo často používa v každodennom živote.

Druhy meradiel

Na otázku, ako skontrolovať kapacitu prstovej batérie s multimetrom, ako aj akýkoľvek iný druh autonómnych zdrojov elektriny, je potrebné zvážiť existujúce typy takýchto zariadení.

Image

Na predaj dnes sú analógové, digitálne zariadenia. Prvý typ prístroja má číselník a ruku. Zobrazuje výsledok merania. Toto je lacný druh multimetra. Avšak táto verzia zariadenia sa dnes používa čoraz menej. Analógový multimeter je postupne nahradený digitálnymi zariadeniami. Pri meraní majú menšiu chybu.

Digitálny multimeter je ľahšie použiteľný. Výsledok, ktorý zobrazí. Informácie v tomto prípade sú presné, prezentované vo forme zrozumiteľnej pre používateľa.

Princíp činnosti multimetra

Ak sa pozrieme na techniku ​​kontroly zvyškovej kapacity pomocou multimetra, musíte zvážiť zariadenie tohto zariadenia. Dizajn má číselník alebo digitálny displej. Pri vykonávaní testu sa tu zobrazí výsledok merania. Pre analógový multimeter je dôležité správne pochopiť hodnotu jeho divízií. Tieto informácie sú uvedené v návode.

Meracie zariadenie musí mať funkčné tlačidlo alebo spínač. To vám umožní kontrolovať výber meracieho režimu, ako aj jeho mierku. Páka počas skladovania musí byť nastavená do polohy vypnuté. Pre meranie sa gombík otočí do požadovanej polohy.

Image

Prípad multimetra má vstupy pre pripojenie testovacích káblov. Pozitívna polarita je charakterizovaná červenou sondou a negatívnou - čiernou časťou zariadenia. Tieto konštrukčné prvky sú nevyhnutne prítomné v každom meracom zariadení uvedeného typu.

Typy batérií

Najčastejšie sa užívatelia zaujímajú o otázku, ako pomocou multimetra skontrolovať kapacitu batérie 18650. Tento typ autonómnych zdrojov elektriny sa často používa v domácnostiach s nízkou spotrebou energie. Nazýva sa "prstové" batérie. Tieto batérie sa používajú v konzolách, zdravotníckych zariadeniach a pod. Aby zariadenie fungovalo úplne, je potrebné kontrolovať úroveň nabitia.

Image

Pri použití prezentovaného zariadenia je možné ovládať kapacitu batérií pre mobilné telefóny, tablety, notebooky alebo iné podobné zariadenia. V tomto prípade môžete ľahko nainštalovať servisnú schopnosť samostatného zdroja energie. Ak po nabití multimeter ukazuje úroveň výkonu odlišnú od uvedeného čísla, znamená to nesprávnu funkciu batérie. Čoskoro sa bude musieť zmeniť.

Batérie používané v elektrickom náradí podliehajú meraniu. Určité funkcie sa tiež líšia v procese určovania úrovne nabitia autobatérie.

Existujúce typy batérií sa môžu líšiť v závislosti od typu látky použitej na ich vytvorenie. Tento faktor určuje prevádzkové podmienky takýchto zariadení. Multimeter v niektorých prípadoch umožňuje určiť, či sa batéria používa správne.

Meranie batérií pre domácnosť

V prvom rade je potrebné určiť, ako skontrolovať kapacitu akumulátora skrutkovača multimetrom, ako aj batérie telefónu, notebooku, vymeniteľných zariadení (power bank) a iných podobných odrôd v domácnosti.

Image

Meranie prístroja musí byť zapnuté. Na tento účel je potrebné nastaviť páku riadenia režimu do polohy „jednosmerný prúd“. V tomto postupe by mal byť maximálny rozsah určený medzi 10 a 20 mA.

Sondy by sa mali priviesť na kontakty autonómneho napájacieho zariadenia. Sonda s kladnou polaritou je pripojená na "záporný" výstup batérie a naopak. Potom na obrazovke vyhodnoťte výsledok. Porovnáva sa s menovitou hodnotou nastavenou výrobcom. Napríklad pre batériu typu 18650 môže byť táto hodnota od 0 do 1, 5.

Po operácii je možné zariadenie vypnúť. Ak získaný výsledok nezodpovedá uvedenej úrovni, je potrebné zistiť príčinu odchýlok. Možno bude potrebné vymeniť batériu.

Autobaterie

Pri odpovedi na otázku, ako skontrolovať kapacitu externej batérie batérií, batérií pre elektrické náradie, rôznych domácností, mobilných zariadení, by sa mala venovať osobitná pozornosť automobilovej rôznorodosti autonómneho elektrického náradia (batérií). Zároveň je potrebné brať do úvahy niekoľko nuancií.

Image

Batéria môže mať vo svojom dizajne špeciálny senzor. Ukazuje zmenu kapacity a poplatku. Ak tomu tak nie je, pomôže určiť základné charakteristiky bežného multimetra batérie.

Za týmto účelom musí byť na svorkách batérie merané napätie. Nabité zariadenie poskytuje údaje na úrovni 12, 6 V. Pri prijímaní hodnoty na úrovni 12, 2 V je možné, že sa batéria vybíja. Používateľ ho musí nabiť. Ak úroveň nabitia klesne na 11 V, batéria už nemôže pracovať. Nedá sa obnoviť. V tomto prípade musíte zakúpiť novú batériu.

Kontrola batérie

Mnohí vodiči sa zaujímajú o to, ako skontrolovať kapacitu autobatérie s multimetrom.Tento ovládací prvok umožňuje rozšíriť napájanie a vyhnúť sa problémom v systéme napájania automobilu. Ak sa vyskytnú určité problémy, po kontrole ich možno opraviť.

Image

Batéria musí byť odpojená od elektrickej siete. Nemôžete dostať celú batériu. Stačí odpojiť len kontakt so zápornou polaritou. Potom zapnite multimeter. Režim merania je nastavený medzi 0 a 20V.

Sondy prístroja vedú k kontaktom batérie. Červená sonda musí byť pripojená k kladnému pólu a naopak. Obrazovka multimetra potom dostane informácie o výsledku merania.

Stanovenie kapacity batérie

Po kontrole autonómneho napájacieho zariadenia je potrebné odhadnúť jeho kapacitu. Tento test umožňuje urobiť záver o správnom fungovaní zariadenia Ako skontrolovať kapacitu batérie multimetrom vám umožní pochopiť špeciálnu techniku.

Na meranie sa používa niekoľko metód. Metóda kontrolného vybíjania sa používa zriedka. Častejšie sa kapacita meria pri zaťažení, ktoré zaberá polovicu celkového prúdu batérie.

V tomto prípade majiteľ berie do úvahy hustotu, ktorá je v súčasnosti charakterizovaná elektrolytom batérie. Ak je batéria nabitá, mala by byť na úrovni 1, 24 g / cm³. Pri vybití o 25% tento údaj klesne na 1, 2 g / cm³. S väčším poklesom bude ťažké štartovať. Toto bude zvlášť jasne definované na úrovni výtlaku až 1, 16 g / cm3.

Vyššie uvedené údaje by mali zostať na úrovni nastavenej výrobcom. To umožní, aby batéria fungovala úplne a efektívne.

priebeh merania

Uvedomujeme si teoreticky, ako kontrolovať kapacitu batérie multimetrom, preto je potrebné tento proces vykonávať v praxi. Na to je potrebné pripraviť merací prístroj. Batéria sa musí počas testu naložiť. Bude trvať polovicu prúdu batérie. Ak má napríklad batéria kapacitu 7 A / h, potom by mala byť záťaž dodávaná vo veľkosti 3, 5 V. Na tento účel môžete pripojiť žiarovku svetlometu vozidla.

Po použití nákladu musíte počkať niekoľko minút. Prevádzkou žiarovky môžete identifikovať slabé nabitie batérie. Ak vyžaruje slabé svetlo, batéria sa už nebude používať. S jasným svetlom lampy produkujú následné meranie.

Ak sa po pripojení meracích káblov multimetra ukázalo, že napätie na svorkách je 12, 4 V, jedná sa o pracovnú batériu, ktorú možno okamžite použiť pre elektrický systém vozidla.

Vedieť, ako kontrolovať kapacitu batérie multimetrom, je možné vyvodiť závery o správnom fungovaní autonómneho zdroja takmer akéhokoľvek typu.

Zaujímavé články

Viện sĩ Levashov Nikolai Viktorovich: tiểu sử, gia đình, sách, nguyên nhân cái chết

Làm thế nào để người Ai Cập cổ đại tiếp tục ảnh hưởng đến cuộc sống của chúng ta ngày nay?

Đạo diễn Kravchuk Andrei: tiểu sử và điện ảnh

Bảo tàng Lịch sử Tự nhiên Hoa Kỳ