Kuidas muudab kameeleon värvi ja mis see sõltub?

Anonim

Kameeleon - koduse Aafrika elanik, sai austuse tänu ainulaadsele võimele muuta naha värvi. See väike sisalik on vaid 30 cm pikk ja on võimeline muutuma, muutudes mustaks, roosaks, roheliseks, siniseks, punaseks, kollaseks. Paljud teadlased tegid erinevaid uuringuid, et teada saada, kuidas kameeleon muudab värvi ja milline on sellega seotud. Eeldati, et ta varjab ümbritseva taustana. Kuid see osutus vale eelduseks.

Image

See sisalik on iseenesest unikaalne. Ta näeb välja nagu draakon, tihti muudab nahavärvi, istub tundide kaupa ohvrit ootavate puude harudel, mida ta haarab pikalt. Tema silmad elavad eraldi, pöörates erinevates suundades. Chameleon muudab värvi tänu erilistele rakkudele - kromatofooridele. Tema nahk on läbipaistev, mistõttu erinevate värvidega pigmente sisaldavad rakud on nii selgelt nähtavad.

Pikka aega ei saanud teadlased aru, kuidas kameeleon muudab värvi ja miks see juhtub. Eeldati, et ta peab varjata. Näiteks pärast rohelist värvi värvimist võib sisalik varjata lehestikust, peites röövloomade eest ja ootab oma ohvreid. Tõepoolest, evolutsiooni käigus on paljud kameeleonid õppinud omandama oma vaenlase värvi ja mustrit - näiteks linnud või maod.

Image

Kaasaegsed uuringud on näidanud, et kameeleoni värvi muutumise protsess sõltub täielikult selle olekust. Nahavärv varieerub meeleolumuutustest - sellistest reaktsioonidest nagu hirm või rõõm. See võib sõltuda isegi õhutemperatuurist. Aafrikas muutuvad paljud kameeleonid hommikul mustaks, et meelitada päikesekiiri, kuid pärastlõunal nad heledamaks, nii et see ei ole nii kuum. Neid värve, mida nad abielus mängides kasutavad, et meelitada vastupidise artikli esindaja.

Kameeleonide kromatofoorid asuvad naha sügavates kihtides ja sõltuvad otseselt närvisüsteemist. Ülemine kiht on rakud, mis sisaldavad punaseid ja kollaseid pigmente. Järgmisena on kristalliline aine guaniin, mis paljundab sinist värvi väga täpselt. Allpool on melanofoorid, mis vastutavad mustade ja kollaste värvide pigmentide eest ning sisaldavad melaniini. Värvi mõjutab täielikult pigment graanulite paiknemine rakus. Kameeleon on väga huvitav loom. Lõppude lõpuks liiguvad tema rakkude pigmendid väga kiiresti, muutes värvi. Kui nad on koondunud raku keskele, siis jääb see läbipaistvaks ja kui need on ühtlaselt jaotunud, siis värvitakse need intensiivse värviga.

Image

Närvilõpud ühendavad aju kromatofoore, kust saab käske muuta. Kameeleoni värvi muutmise viisi saab võrrelda palettiga, milles värvid segunevad, tekitavad täiesti uusi toone. Tänu oma võimele muuta naha värvi, on see sisalik populaarne. Tänapäeval nimetatakse kameeleonideks kangaid, lakke ja muid asju, mis on erinevates toonides värvitavad või muutuvad.

Kuigi tundub, et värvi muutmine soovib, et sisalik tahaks varjata, ei ole see. Ta ei pööra tähelepanu taustale üldse. Naha värvi mõjutavad meeleolu, kogenud emotsioonid, õhutemperatuur, kuid mitte keskkond. Seetõttu on täiesti vale arvamus selle kohta, et kui kameeleon on malelaudal, ilmuvad mustad ja valged rakud.

Huvitavad Artiklid

Jamal Crawford: sportovní kariéra a úspěchy

Oblast Sýrie - nejstarší asyrský stát

Projekt "Venuše" Jacques Fresco. "Nebe nebo Oblivion." Kritika projektu "Venuše" a recenze

Propracovaný styl Tiffany v moderním životě