Jak szybko rosną grzyby i co wpływa na tempo wzrostu?

Anonim

Miłośnicy „cichego polowania” prawdopodobnie chcieliby wiedzieć, jak szybko rosną grzyby. W jakiej pogodzie przyspieszają, a kiedy całkowicie zamarzają? Jak się okazało, istnieje bezpośredni związek między warunkami pogodowymi a stopami wzrostu. Ponadto istnieje wiele czynników, które również wpływają na rozwój grzybni i wygląd owocników.

Image

Ciała owocowe nazywane są grzybami formowanymi, które wyrastają z grzybni. Grzybnia z kolei jest przeplotem cienkich białych nici. Wszystko to znajduje się pod ziemią w żyznej warstwie gleby i ukryte przed ludzkimi oczami. To zależy od warunków, w których rozwija się grzybnia, jak szybko rosną grzyby.

Tempo wzrostu u różnych gatunków

Jeśli temperatura powietrza przez 10-14 dni nie spadnie poniżej 18-20 stopni i miną ciężkie deszcze, możesz liczyć na zbiory grzybów. Im wyższa wilgotność gleby i powietrza, tym intensywniej żywi się i rozwija grzybnia. W rezultacie na powierzchni ziemi pojawiają się nowe ciała owocowe. Zwykle rosną w „warstwach”, czyli w różnych gatunkach występuje kolejność owocowania. Najszybciej rosnące grzyby kanalikowe: osika, borowik i borowik. Zasadniczo potrzebują 2-3 dni, aby osiągnąć średni rozmiar. Taki sam czas potrzebny jest na blaszkowate: rosule, pieczarki i grzyby.

Image

Jak szybko rosną białe grzyby?

Najbardziej szlachetne i pożądane stworzenia rozwijają się znacznie wolniej. Biały grzyb - właściciel bardzo grubych i grubych nóg. Z łodygi wszystkie grzyby zaczynają rosnąć, więc białe potrzebują więcej czasu niż te same grzyby borowikowe. Ale ciało dorosłego owocu borowika znacznie przewyższa masę i rozmiar innych gatunków. Ale nagłe zamrożenie lub przedłużający się brak wilgoci może wpłynąć na szybkość wzrostu grzybów. W optymalnych warunkach, w cieple i wystarczającej wilgotności w lasach rosną całe hordy grzybów jadalnych.

Dlaczego las jest „pusty”?

Wydawałoby się ciepło, deszcz przestał padać, a las jest pusty, nawet smak grzybów nie jest odczuwalny … Przyczyna leży w samym lesie. Bardzo trudno jest znaleźć jadalne grzyby u młodych drzew iglastych. Grzybnia leży na dużych głębokościach i żywi się substancjami wydzielanymi z korzeni drzew. Im starsze drzewo, tym silniejsze i dłuższe korzenie. Ponadto w starych lasach gruba warstwa żyznej pościeli. Jest to istotny czynnik wpływający na szybkość wzrostu grzybów.

Image

Sezonowość różnych typów

Istnieje wiele znaków, które mogą stwierdzić, czy nadszedł czas, aby udać się do lasu. Na przykład, jeśli kwitła sosna i świerk, nadszedł czas na olej, rukolę i borowik. Grzyby liściaste to grzyby miodowe i kurki. Wyrastają ze wszystkiego. Najbardziej tajemnicze z nich to kurki. Można je znaleźć zarówno na wysokości lata, jak i tuż pod śniegiem pod koniec października.

Jak szybko rosną grzyby kurki?

Rosną wraz z pojawieniem się pierwszych żółtych liści. Cechy grzybni są takie, że nabierają siły przez długi czas, a dobrze rozwinięta zaczyna aktywnie owocować bliżej jesieni. Dlatego szczyt wzrostu często występuje we wrześniu z niskimi temperaturami i mrozami. Dlatego uważa się, że kurki rosną bardzo powoli. W rzeczywistości ich wzrost nie różni się od innych gatunków, ale obserwuje się znaczne spowolnienie z powodu niskich temperatur jesieni.

Interesujące artykuły

Jamal Crawford: sportovní kariéra a úspěchy

Oblast Sýrie - nejstarší asyrský stát

Projekt "Venuše" Jacques Fresco. "Nebe nebo Oblivion." Kritika projektu "Venuše" a recenze

Propracovaný styl Tiffany v moderním životě